3 Nisan 2012 Salı

Golden Retriever Kont ve Likya 'Saygı Çerçevesinde' Ara Öğün Saatinde :)

Doğadaki köpek sürüleri arasında beslenme her zaman bir savaş sonucu elde edilir. 
Fakat evcilleştirdiğimiz köpeklerimiz durum ne kadar değiştirilse de kimi zaman içgüdülerine yenilen köpeklerimiz sahiplerine ya da diğer sürü üyeleri olan köpek arkadaşlarına saldırganlık gösterebiliyor 
veya hırlama ile kalmayan ısırma vakaları oluşabiliyor. 

Bunları önlemek amacıyla bebeklikten gelen bir eğitim ile sürü liderliğini köpeklerimize kanıksatabiliriz. 

- Peki, beslenme saatleri için geçerli olan sürü liderliği çeşidi nedir? 

* İster bir köpek ister iki isterseniz dört - beş adet köpeğiniz olsun. Lider sizsiniz! 

Bu da demektir ki liderin ardındaki köpekler sadece lider savaşıp yemek getirdiğinde yemek yenir. O durumlar dışında açtır. Ve avını öldürüp getiren lider köpek doyana kadar yer kalan parçalar ile diğer yetişkin köpekler beslenir. Lider köpek beslenirken diğer köpekler yaklaşamaz, saygıyla beklerler. Biz günlük hayatımızdaki evcil köpeklerimizi de bu şekilde saygılı olmayı, biz verirsek mama yiyebileceklerini eğer o öğün yemezlerse diğer öğünü kadar aç kalacaklarını öğretmeliyiz.Golden Retriever Kont ve Likya 

Aksi takdirde sizin liderliğinizi umursamayan köpeğiniz / köpekleriniz öğün saatlerinde bir canavara dönüşebilir.  :)

Golden Retriever ırkı saldırmaz ki diyenler; mama saatlerinde sahibini ısıran bir çok Golden Retriever biliyorum.
*** Eğitim verirken daha önce mama konusunda yaşanmış minik bir hırlama tedavi evde rehabilite edilebilirken; önceden yaşanmış ısırma vakası bir uzman yardımı gerektirebilir.

Bebek yaştayken bir beslenme ritüelinin eğitimini verirken izlenmesi gereken yollar;
1. Köpeğinizin istediği her an mamasına ulaşamayacağını yani “ Önüne mama kondu. Köpek yedi yedi, yemedi mi? Mama kalkar, öbür öğüne kadar bir daha mama konmaz.” Mantığını bilmeli.2. Mamasını iştahla yerken durduk yere önünden alıp siz tekrar tabağını önüne koyana kadar usluca beklemesi öğretilmeli.

3. Eğer benim gibi iki köpek sahibi iseniz. Ve bir köpeğiniz puppy mama yerken diğeri adult mama tüketiyorsa ayrıca tüm köpeklerinizi aynı anda beslediğinizi varsayarak birinin ötekinin mamasına sulanmaması gerektiği ve diğerinin “ Hoop! Sen ne yapıyorsun?”  diyerek kavga başlatmaması gerektiği öğretilmeli. 4. Siz o ortamdayken ya da yokken mama kavgası (ya da oyuncak kavgası) yapmamaları esastır. Olurda eğitim aşamasında olaya şahit olursanız  “hayır – hop – dur – hişt … ”  vb. sert ünlemler ile müdahale edebilirsiniz. Bu müdahale sonrasında köpeklere doğru davranış öğretilerek yani herkes tabağındakini yiyecek bilincini vererek konuyu çözebilmeniz mümkündür.


Aşağıdaki videoda;

# Önlerine konan mamayı lider ' AL' komutunu duymadan yemeyen Kont ve Likya,

# İstediğinde mamayı önlerinden alan ve köpeklerin karşı gelemediği lider,

# Çift olmalarına rağmen birbirlerinin mamalarına yeltendiklerinde onları uyaran lider,

#  Et sulu bir ara öğün olmasına rağmen itaatlerinin doruklarında olan ve her zaman ÇOK yemek yemeyi seven iki Golden Retriever izleyeceksiniz.